Reklam

Çaykur Rizespor Okçuluk Antrenörü Yusuf İslam Ayyıldız ile röportaj

Çaykur Rizespor Okçuluk Antrenörü Yusuf İslam Ayyıldız ile röportaj

Çaykur Rizespor Okçuluk Antrenörü Yusuf İslam Ayyıldız ile röportaj
01 Şubat 2022 - 20:20

Çaykur Rizespor Okçuluk Antrenörü Yusuf İslam Ayyıldız ile röportaj gerçekleştirdik

- Merhaba Hocam Hoş geldiniz. Kendinizi tanıtır mısınız ?

Merhaba hoş buldum teşekkür ederim ismim Yusuf İslam Ayyıldız. 1990 Rize doğumluyum Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu antrenörlük eğitimi bölümü mezunuyum. 2013 yılında Rize gençlik ve Spor il müdürlüğünde antrenör olarak görev yapmaya başladım.

- Okçuluk hakkında bilgi verebilir misiniz?

Okçuluk 7'den 70'e kadar herkesin yapabileceği bir branştır. Özel sporcularımız da okçuluk yapabilmektedir. Okçuluk engeli engelsiz kılan bir spor dalıdır. Okçulukta üç çeşit yay kullanılmaktadır. Geleneksel, Makaralı ve Klasik yay. En yaygın ve olimpik olan Klasik yaydır. Salon yarışmaları 18 metredir. Açık alan yarışmaları yaşa göre değişmekte olup Türkiye de yaygın olarak 70 metre yarışmaları yapılır.

- Çaykur Rizespor Okçuluk Takımı faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Çaykur Rizespor okçuluk takımı olarak şu an 30 sporcu ile antrenmanlarımızı yürütmekteyiz. Üç grubumuz bulunmaktadır; Temel eğitim, performans ve yarışmacı grup. Profesyonel olarak yaptığımız okçuluk sporunda alt yapıya oldukça önem veriyoruz. Belirli bir seviyeye gelen sporcularımızla da il dışı müsabakalarına gidiyoruz.

- Ülkemizde okçuluk sporu ne durumda? Dünyanın neresindeyiz?

Özellikle son dönemdeki yapılanma sayesinde ülke içinde ve ülkemiz dışında okçuluk branşında iyi bir noktaya geldik gerek okçuluğun tabana yayılması, gerekse performans ve başarı anlamında her geçen gün üstüne koyarak ilerliyoruz. Dünyada ise olimpiyat birincisi olduk. Bu başarı da dünyada nerede olduğumuzu açık bir şekilde gösteriyor.

- Olimpiyatlar da Mete Gazoz bizleri gururlandırdı ve Tokyo’dan altın madalya ile döndü. Bu başarının sporcularımıza yansıması nasıl oldu?

Mete gazozu tekrar tebrik ederiz Mete gazoz sporcularımızın idolü. Her sporcumuz Mete'yi kendisine örnek alıyor olimpiyat madalyasından sonra çocuklarımız ve gençlerimiz birer Mete olmak için antrenmanlarımıza katılmak istiyor bu bizleri de çok mutlu ediyor.

- Okçuluk sporuna yönelmek isteyen arkadaşlarına neler söylemek istersin?

Okçuluk sabır gerektirir. Okçuluk insanın kendi vücudunu tanımasıdır. Her birey profesyonel olarak yapmasa da hayatının bir döneminde mutlaka ok atmalı diyorum.

- Çaykur Rizespor Kulübü sporcularında spor ve eğitim ikilemine çok dikkat ediyor. Siz de bu ailenin bir parçasısınız. Siz ne söylemek istersiniz bu konuda?

Spor ve eğitim insan hayatı boyunca hep var olan, birbirinden ayrılmayan ve ayrılmaması gereken bir olgudur özellikle ailelere şunu söylemek isterim ben iyi bir öğrenciydim aynı zamanda iyi de bir sporcuydum spor eğitime engel olmaz aksine eğitime katkı sağlar.

- Turnuvalarda veyahut idmanlarda çok güldüğünüz veya ilginç bir anınızı paylaşır mısınız?

O kadar çok gülüp eğleniyoruz ki en son yaptığımız balon patlatma etkinliğinde özellikle çocuklarımız çok eğlenmişti.

-  Biraz da kulübümüz hakkında konuşalım hocam. Çaykur Rizespor kulübü sizin için ne ifade ediyor?

Çocukluk aşkımız, dağdibi kale arkası, futbolla tanışmamız Çaykur Rizespor benim için çok anlam ifade ediyor bir resimle süsleyebilirim. Çaykur Rizespor kulübümüze amatör branşlara verdiği desteklerden dolayı şahsım adına ve okçuluk ailesi olarak teşekkür ederim.

- En unutamadığınız müsabaka nedir? Bir anınızı paylaşır mısınız?

 En son ki yarışmada sporcumuzun olimpiyat şampiyonu Mete gazoz ile yan yana yarışması ve ok atması benim için güzel bir anı olmuştu Nice müsabakalara ve nice anılara diyebiliriz.

- Güzel bir etkinlik oldu hocam. Teşekkür ederiz.

Böyle bir röportajı organize ettiğiniz için çok mutlu oldum ben teşekkür ediyorum.

 


YORUMLAR