Reklam
Reklam
Reklam

Cumhuriyet'in Kuruluşunun 96. Yıl Dönümü Trabzon'da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Cumhuriyet'in Kuruluşunun 96. Yıl Dönümü Trabzon'da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Cumhuriyet'in Kuruluşunun 96. Yıl Dönümü Trabzon'da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
29 Ekim 2019 - 22:05

Törenler valilik makamında, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun tebrikleri kabulü ile başladı. Kutlamalar daha sonra Valilik Atatürk Anıtında devam etti. Buradaki törene Vali Ustaoğlu’nun yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, askeri ve mülki erkân, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan törende Vali Ustaoğlu vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı. Günün anlam ve önemine istinaden konuşma yapan Vali "Ecdadımızın büyük bedeller ödeyerek, yokluklar, yoksunluklar arasında, canını dişine takarak elde ettiği en büyük kazanımlardan olan Cumhuriyet’imizin 96. yaşını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz.

Bizler, şehitlerimizin kanları, gazilerimizin kahramanlıkları ve aziz milletimizin gayretleriyle temelleri atılan Türkiye Cumruriyeti’ni, atalarımızdan kalan kutsal bir emanet kabul ediyoruz. Bizden sonrakiler de bu geleneği yaşatacaktır.

Mukaddesatımıza, milletimize, devletimize bağlılığımızdan asla ödün vermeyecek, gerektiğinde; aziz şühedamız gibi şahadeti göze alacağız. Bu topraklar ilelebet vatanımız kalacaktır.

Devrimiz; göğüs göğse, süngüyle tüfekle yapılan savaşların değil, bilimle, fenle, teknolojiyle, ekonomiyle ve katma değeri yüksek üretimle üstünlük kurma çabalarının yarıştığı devirdir. Genç nüfusuyla övünen milletimiz bu yarışın gerisinde kalamaz, kalmamalıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün genç Türkiye’si için belirlediği ‘muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak’ hedefinin çok uzak olmadığını biliyoruz. Bu pırıl pırıl neslin bunu başaracak azim ve kudrete sahip olduğundan da şüphemiz yok. Duamız ve temennimiz, gelecek nesillerin gayretleriyle büyük güce erişecek devletimizin ilelebet payidar kalmasıdır" dedi. 

Konuşmaların ardından, Cumhuriyet temalı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken, kutlamalar halk oyunları, sporcuların gösterileri ve resmi geçit töreniyle sona erdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum