Reklam
Reklam
Reklam

Selzede Esnafa 100 Bin Liraya Kadar Faizsiz Destek Kredisi

Bir süre önce yaşanan sel felaketinde zarar gören esnaf bir nebze de olsa nefes alabilecek. Akçakoca’yı ziyaret eden KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt selden mağdur durumda olan esnafa faizsiz kredi verileceğini açıkladı.

Selzede Esnafa 100 Bin Liraya Kadar Faizsiz Destek Kredisi

Bir süre önce yaşanan sel felaketinde zarar gören esnaf bir nebze de olsa nefes alabilecek. Akçakoca’yı ziyaret eden KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt selden mağdur durumda olan esnafa faizsiz kredi verileceğini açıkladı.

Selzede Esnafa 100 Bin Liraya Kadar Faizsiz Destek Kredisi
04 Eylül 2019 - 20:26

Düzce'nin Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde yaşanan sel felaketinde zarar gören esnafların hasarlarının giderilmesi için daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan desteklemeyi KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt açıkladı. Uzkurt, sel felaketinde zarar gören ve hazar tespit raporu hazırlanan esnaflara faizsiz kredi verilmesi için çalışmaların tamamlandığını ifade etti.
Akçakoca ilçesine gelen KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Vali Dr. Zülkif Dağlı, Milletvekilleri Ayşe Keşir ve Ümit Yılmaz, Kaymakam Yasin Öztürk, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz ,esnaf odaları başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odası başkanları ile toplantı yaptı. Toplantı sonrasında açıklama yapan KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, selden zarar gören işletmeler için 100 bin liraya kadar sıfır faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi desteği verileceğini açıkladı. Uzkurt bu konuda şu görüşlere yer verdi "Selden zarar gören işletmelerimize Cumhurbaşkanımızın talimatıyla KOSGEB olarak 100 bin TL'ye kadar faizsiz kredi verileceği daha önce açıklanmıştı. Bugün itibariyle 11 bankayla mutabakatları imzaladık KOSGEB olarak. Banka genel müdürlükleri de önümüzdeki günlerde Düzce'deki şubelerine talimatlarını gönderip selden zarar gören işletmelere bu krediyi kullandıracaklar. Bu Kredi daha önce de ifade edildiği gibi 36 ay vadelidir. Kredi faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Kullanılan anapara ise kullanan işletme tarafından ödenecektir. Ödeme 1 yıl geri ödemesiz 1 yıl sonraki 2 yıl içerisinde üçer ayda bir olmak üzere 9 eşit taksitte ödenecek. Burada kredi kullandırım sürecinde özellikle kaymakamlığımız tarafından hasar tespiti yapılmış ve tespit edilen tutarın 100 bin lirayı geçmeyen kısmı olarak kredi KOSGEB tarafından maliyeti karşılayacak. Örneğin bir işletmemiz 100 bin TL'lik değil de 70 bin TL'lik bir zarar görmüşse bu da kaymakamlığımız tarafından tutanak altına alınmış ise 70 bin lira kredi kullanıp, bu 11 bankadan KOSGEB olarak biz bunun faizini karşılayacağız. Burada teminat bulma konusunda sıkıntı çeken işletmelerimiz için de Kredi Garanti Fonu ile gerekli mutabakatı yaptık. Buradan sorunu çözüyor olacağız"
Uzkurt, KOSGEB'e borcu olan selzede esnafın borcunun 1 yıl ertelendiğini de bildirerek, "Burada Düzce için bir karar daha almıştık. KOSGEB'e borcu olan işletmelerimizin de bu borcunu 1 yıl daha, yani 2020 yılının 9.'ncu ayına kadar ertelemesi yapıldı. Burada da yaklaşık 25 firmamız bu imkandan yararlanmış bulunmakta. Karar alındıktan sonra şöyle bir süreç izliyoruz. Bu acil destek kredimizde bankalarla öncelikle görüşürüz ve yazışıyoruz. En geç gelecek hafta işletmelerimiz kredileri kullanmaya başlayacaklar. Umarım KOSGEB olarak buradaki yaraların sarılması için bir nebze faydamız oldur" diye konuştu.
Prof. Dr. Uzkurt, programın sel afetinden zarar gören esnaflar için olduğunu belirterek, "Programın amacı doğrudan sel felaketinde zarar gören işletmelerimize dönük bir zararın tazmini yönünde bir finansman kolaylığı. Burada biz şunu dikkate alacağız. Selden doğrudan ya da dolaylı olarak zarar gören, etkilenen ve zararları kamu kurumları tarafından tespit edilen firmalarımıza bu krediyi kullandıracağız. Bu programın kapsamı budur" dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum