Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak mitinginde yaptığı konuşmada, “Enerjide tam bağımsızlığı yakalamak en önemli hedefimizdir. Türkiye'nin enerji güvenliğini garanti edecek hamleleri azim ve cesaretle hayata geçiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak mitinginde yaptığı konuşmada, “Enerjide tam bağımsızlığı yakalamak en önemli hedefimizdir. Türkiye'nin enerji güvenliğini garanti edecek hamleleri azim ve cesaretle hayata geçiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'da
10 Şubat 2024 - 15:16

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madenci Anıtı’nda düzenlenen Zonguldak mitingine katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçim öncesi partisinin ilk mitinginde yaptığı konuşmada, helal rızkın, temiz lokmanın, sembol şehri Zonguldak'ta bulunmanın bahtiyarlığını yaşadığını belirtti.

Şehre girişinden itibaren kendilerini hasretle bağrına basan her bir vatandaşa teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüyorum ki miting alanımız büyümüş, genişlemiş. Yeni meydanımız, şehrimize de çok yakışmış. Ama Zonguldak'la aramızdaki sevda çok daha fazla büyümüş. Allah hepinizden, tüm Zonguldak'tan razı olsun diyorum. Siz bize böyle samimiyetle sahip çıktığınız müddetçe bizi kimse yolumuzdan alıkoyamaz. Zonguldaklı kardeşlerimiz bizim yanımızda dağ gibi durdukları sürece Türkiye Yüzyılı'nın inşasını kimse engelleyemez" diye konuştu.

"Zonguldak bizim yoldaşımız olduğu müddetçe ne FETÖ'cü hainlerin ne DEAŞ'lı canilerin ne PKK'lı alçakların ne de DHKP-C'li katillerin tehditleri bize sökmez" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy'un "Birlik" şiirinden dizeler okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldaklılar ile bir duvarın tuğlaları gibi kenetlendikleri sürece "cehennem olsa geleni göğüslerinde söndüreceklerini" dile getirdi. 

“ZONGULDAK’I KÖMÜRDEN SONRA DOĞAL GAZIN DA MERKEZİ HÂLİNE GETİRMEKTE KARARLIYIZ”

Alandakilere birlik beraberlik mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Bunu başardığımızda Allah'ın izniyle kimse bize zincir vuramaz, önümüzü kesemez, hedeflerimize ulaşmaktan bizi geri bırakamaz. Rabb'im birliğimizi, beraberliğimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin. Her birinize meydanlara sığmayan şu büyük aşkınız için en içten şükranlarımı sunuyorum. Şehrimize en son bundan sadece 9 ay önce 20 Nisan tarihinde gelmiştik. Ziyaretimizde milletimizin asırlık hayallerinden olan Karadeniz doğal gazını resmen devreye almanın gururunu yaşamıştık. Filyos'taki törenimizde, müjdesini verdiğimiz ücretsiz doğal gaz desteğimizi hâlen sürdürüyoruz. İlk ay, ısınma dâhil konutlardan hiçbir ücret almadık. Yani, vatandaşlarımızın doğal gaz faturasını devlet olarak biz ödedik. Daha sonra 11 ay boyunca konutlardaki mutfak ve su ısıtma için kullanılan 25 metreküplük doğal gaz tüketiminin bilabedel olacağını söyledik. Nisan ayından beri 25 metreküplük miktarı, ne yapıyoruz, faturalardan düşüyoruz. Bu uygulamayı Nisan 2024 dönemine kadar devam ettireceğiz. Vatandaşlarımızın bütçesine toplam 87 milyar lira tutarında doğrudan destek sağlamış olacağız."

Sadece bununla da yetinmediklerine, Türkiye'nin kendi gemileriyle sismik arama ve sondaj çalışmalarının devam ettiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "'Her seçim öncesinde gaz buluyorlar diyen' çapsızlara aldırmadan, 'Parayı Karadeniz ve Akdeniz'in sularına gömüyorlar' diyen gafillere kulak asmadan, bulanlar ancak arayanlardır düsturuyla arama faaliyetlerimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Zonguldak'ı kömürden sonra doğal gazın da merkezi hâline getirmekte kararlıyız. Şunu çok açık ve net ifade etmek isterim. Enerjide tam bağımsızlığı yakalamak en önemli hedefimizdir. Türkiye'nin enerji güvenliğini garanti edecek hamleleri azim ve cesaretle hayata geçiriyoruz. Karadeniz doğal gazının ardından şimdi de kardeşlerim, Gabar'da bulduğumuz yüksek miktarda ve kalitede petrol bu atılımlardan biriydi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatırlarsanız muhalefet cenahı bu keşfimize de bir kulp takmıştı. Milletin sevincine ortak olmak yerine petrol keşfimizi alaya almışlardı. Peki, sonra ne oldu? Muhalefetin burun kıvırdığı Gabar'daki petrol kuyumuzun günlük üretimi bugün itibariyle, müjdeye dikkat, 35 bin varili geçti. Allah'a hamdolsun. Çalışan, azmeden buluyor, sondajları yaparak buluyor. Dahası bu rakam her geçen gün artıyor. 2024 yılı sonunda Gabar'daki günlük üretim miktarının 100 bin varile çıkmasını hedefliyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizden terörün karanlık gölgesi kalktıkça Allah'ın izniyle çok daha fazlasını bulacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek dönemde hem petrol hem maden hem de doğal gaz konusunda yeni müjdeler vermeyi ümit ettiklerini belirterek, "Türkiye'nin yer altı ve yer üstü kaynaklarını kullanmasının engellenmesine bir daha asla müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

2024/02/2024-02-10-17-22-59.jpg

“ZONGULDAK, BİZİM ESER VE HİZMET SİYASETİMİZİ ÇOK İYİ BİLEN BİR ŞEHRİMİZDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ın, gönül dünyalarında müstesna bir yerinin olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, bir avuç kömür için bir ömür veren Zonguldak'ın yürekli, mert ve çalışkan insanlarını Allah için seviyoruz. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde miting maratonumuzu Zonguldak'tan başlatıyoruz. Bugün bu ilk mitingim, nereden başlıyoruz? Zonguldak'tan. Bunun kadri kıymetini muhakkak bilin. Zonguldak'ta 'Bismillah' dedikten sonra yolumuza yarın Tekirdağ ile devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ardından da mümkün olan en fazla sayıda ilde vatandaşlarla kucaklaşacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Zonguldak, bizim eser ve hizmet siyasetimizi çok iyi bilen bir şehrimizdir. Gerek hükûmet olarak gerekse mahalli idarelerde Zonguldak'a hepsi birbirinden önemli yatırımlar kazandırdık ama bundan önce Zonguldak'a olan şükran borcumuzu ödemek istiyorum. Ülke olarak geçen yıl mayıs ayında kritik bir seçim yaşadık. Bu seçimlerde sadece karşımızdaki adayla ve ittifakla rekabet etmedik. Bununla birlikte Kandil'den Pensilvanya'sına seçimleri yönlendirmeye çalışan şer odaklarıyla da mücadele ettik. Maalesef Türk siyasi tarihine birer kara leke olarak geçen pazarlıklara, iş birliklerine, itibar suikastına imza attılar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Seçim kazanmak uğruna devletin bakanlıklarını ve stratejik kurumlarını, pazarlık konusu yapacak kadar ihtiraslarının kurbanı oldular. 14-28 Mayıs seçimlerinde Zonguldaklı kardeşlerimizin de desteğiyle bu kirli plana sizinle beraber geçit vermedik. İlk turda yüzde 52, ikinci turda yüzde 55 oy oranlarıyla Zonguldak, milletin adamına çok güçlü bir şekilde sahip çıktı. Bu muhteşem sonuçtan dolayı her birinize tek tek teşekkür ediyorum. Sizlerin şahsında Zonguldak halkına bize olan teveccühleri, güvenleri ve vefaları için buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Şunu bilmenizi isterim, siz bizi nasıl bağrınıza bastıysanız biz de sizin emanetinize asla gölge düşürmeyeceğiz."
2024/02/2024-02-10-17-22-36.jpg
 

“ZONGULDAK SADECE MİLLÎ İRADENİN DEĞİL MİLLÎ DAYANIŞMANIN DA SEMBOL ŞEHRİ”

Zonguldak'ı her alanda daha da geliştirmek, kalkındırmak, bayındır hâle getirmek için gece gündüz koşturacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan en küçük bir şüpheniz olmasın. Tabii Zonguldak sadece millî iradenin değil millî dayanışmanın da sembol şehri. Bunu milletçe, asrın felaketini yaşadığımız 6 Şubat depremlerinde bir kez daha gördük" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Şubat depremlerinde Zonguldaklı madencilerin enkaz altındaki vatandaşları kurtarmak için seferber olduklarını hatırlatarak, "Madenci kardeşlerime şahsım, ailem, milletim adına tekrar teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun. Bir cana daha ulaşmak, bir canı daha kurtarmak, milletimize güzel bir haber verebilmek için çoğu zaman canlarını tehlikeye attılar. Allah sizlerden razı olsun. Rabb'im gayretlerinizi daim eylesin" ifadelerini kullandı.

2024/02/2024-02-10-17-22-43.jpg

“DEPREM BÖLGESİNİ YENİDEN AYAĞA KALDIRANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Son bir haftadır deprem bölgesinde olduklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sırasıyla Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adıyaman'ı ziyaret ederek depremzedelere yalnız olmadıklarını gösterdiklerini belirtti.

Ayrıca inşası tamamlanan deprem konutlarını hak sahiplerine teslim ettiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Asrın felaketinin üstesinden hamdolsun asrın birlikteliğiyle geliyoruz. Konutların, köy evlerinin, ticarethanelerin ve depremde zarar gören diğer yapıların, hastanelerin açılışlarını yaptık. Deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırana ve yaraları tamamen sarana kadar durmayacak, dinlenmeyeceğiz. Bu haftaki ziyaretimizde bir kez daha gördük ki imdadına koştuğunuz kardeşlerimiz, Zonguldaklı madencilerin fedakârlıklarını asla unutmuyor. Rabb'im hepsinden razı olsun, eksikliklerini göstermesin. Bu vesileyle depremlerde, sellerde, tabii afetlerde ve maden kazalarında vefat eden kardeşlerimi rahmetle yâd ediyorum."

Ziya Paşa'nın "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz/Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" sözlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları dile getirdi: "Yani insanın aynası iştir, lafa bakılmaz. Bir kişinin aklının seviyesi yaptığı işte görülür. Bizim de aynamız, referansımız işimizdir, hizmetlerimizdir, eserlerimizdir. Biz meydanlarda kurusıkı atıp, bolca vaat dağıtıp, göreve gelince bir daha oralara uğramayanlardan değiliz. Biz ahdine, kavline ve milletine verdiği sözlere sadık olan bir hükûmetiz. Her zaman söylüyorum, biz bu milletin efendisi değil hizmetkârıyız. Biz, bu millete hizmet için varız. Bizi, partimizi ve ittifakımızı CHP'nin başını çektiği müzmin muhalefetten ayıran temel vasfımız işte budur. Onlar, çok az iş ama bol bol şov ve reklam yaparlar. Biz ise eserlerimizle, icraatlarımızla, projelerimizle, neticelendirdiğimiz sözlerimizle konuşuruz. Fikri takip yapıp yerine getirdiğimiz sözlerin çetelesini tutmak, bizim için iftihar vesilesidir."

“ZONGULDAK'IN İSTİHDAMINI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 20 Nisan'da Zonguldak'a geldiklerinde Türkiye Taş Kömürü Kurumuna 2 bin işçi alacaklarının sözünü verdiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zonguldak için bin 500, Bartın için 400, Karabük için 100 olmak üzere toplam 2 bin işçimiz için resmî süreci eylül ayının ortasında başlattık. Gerekli evrakı ve eğitimlerini tamamlayan işçi kardeşlerimiz peyderpey şu anda işbaşı yapıyor. İnşallah bundan sonra da Zonguldak'ın istihdamını desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

“ZONGULDAK’A SON 21 YILDA 189 MİLYAR LİRA TUTARINDA KAMU YATIRIMI YAPTIK”

Son 21 yılda Zonguldak'a kazandırdıkları yatırımları anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zonguldak'a son 21 yılda bugünün rakamlarıyla toplamda 189 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Durmak yok, yola devam" ifadelerini kullandı.

Eğitimde 2 bin 120 yeni derslik kazandırdıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlik ve sporda 10 bin 487 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtıklarını ve farklı branşlarda toplam 54 spor tesisi inşa ettiklerini söyledi.

Sosyal yardımlarda kentteki ihtiyaç sahibi vatandaşlara toplam 3 milyar lira sosyal yardım desteğinde bulunduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sağlıkta toplamda bin 295 yataklı 12 hastane dâhil 26 sağlık tesisi yaptık. Alaplı Devlet Hastanesi ve Karadeniz Ereğli'de Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatımız devam ediyor. 18 sağlık tesisimizin ise plan, proje, ihale ve arsa çalışmaları sürüyor. Kentsel dönüşümde şehrimizde riskli yapı olarak belirlediğimiz 2 bin 618 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta beş millet bahçesi projesinin olduğuna işaret ederek, iki millet bahçesini tamamladıklarını, birinin yapımı, ikisinin de projelendirme çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

“22 KİLOMETREDEN DEVRALDIĞIMIZ BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞUNU 204 KİLOMETREYE ULAŞTIRDIK”

Uzun Mehmet Camii ve parkının açılışının kendisinin katılımıyla yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Sahil projesini bitirdik. Ulaştırmada 22 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu toplamda 204 kilometreye ulaştırdık. Bizden öncekiler ne yaptı? Laf. Zonguldak'ta yedi adet köprülü kavşak, 36 adet köprü, 14'ü tek tüp, beşi çift tüp olmak üzere 19 adet tünel yaptık. Kilimli Prof. Dr. Teoman Duralı Tüneli'ni açarak hizmete aldık. Tarihî Ankara Köprüsü'nü restore ettik. Fevkani Köprüsü'nü bitirdik ve köprünün bağlantı yollarını da bu yıl içinde tamamlıyoruz. Şehrimizi bölgeye bağlayacak Kilimli-Filyos ayrımı başta olmak üzere, pek çok yolun inşasına devam ediyoruz."

Irmak-Karabük-Zonguldak demir yolu hattını on yıllar sonra yeniden ele alarak rehabilite edip kapasitesini artırdıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gar binasının tadilatını yaptıklarını ve Zonguldak il sınırları içindeki mevcut konvansiyonel hattı komple yenilediklerini söyledi.

Filyos Vadisi Projesi'nin önemli bir parçası, 150 yıllık bir hayal olan Filyos Limanı'nı yapıp açmanın da kendilerine nasip olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filyos Limanı'yla, Filyos Endüstri Bölgesi'ne ulaşımı sağlamak amacıyla çift hatlı bir iltisak hattının etüt, proje çalışmalarını bitirdik, ihale çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

Tarım ve ormanda dört içme suyu tesisi, 75 taşkın koruma tesisi, beş hidroelektrik santral inşa ettiklerini ve 28 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları yatırımlarla Zonguldak'ın içme suyu meselesini kökten çözdüklerini dile getirdi.

Alaplı Barajı'nın yapımının sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldaklı çiftçilere toplam 718 milyon lira tutarında tarımsal destek verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta bir teknopark, üç endüstri bölgesi, bir yeni organize sanayi bölgesi, iki araştırma geliştirme merkezi ve bir tasarım merkezi kurduklarını belirtti.

Kentteki iş insanları ve yatırımcılara yaklaşık 3 milyar lira tutarında prim teşviki sağladıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Karadeniz gazının hanelere gelmesini sağlayan Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'ni hayata geçirdik. Sakarya Doğal Gaz Sahası Projesi'nin ikinci faz ve Batı Karadeniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin ikinci ve üçüncü faz çalışmaları devam ediyor. Zonguldak merkez ile 15 ilçe ve beldemize doğal gazı gönderdik. Önümüzdeki dönemde Beycuma, Elvanpazarcık, Kandilli, Karaman, Karapınar ve Nebioğlu'na doğal gaz arzı sağlamayı planlıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmetlerin katlanarak devamı için 31 Mart seçimlerinin öneminin altını çizerek, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan'ın çevreden ulaşıma, altyapıdan sosyal hizmetlere kadar her alanda kentin marka değerini yükselttiğini ve şehrin çehresini değiştirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu kardeşiniz, bu ülkenin Cumhurbaşkanı, bilesiniz ki buranın belediye başkanı, Cumhurbaşkan'ının eli üzerinde olduğu sürece Zonguldak çok daha farklı yere gelecektir, hiç endişeniz olmasın. İnşallah 31 Mart'tan sonra bu hizmetlere yenilerini ekleyeceğiz. Zonguldak'ın tercihinin yine AK Parti'den ve Cumhur İttifakı'ndan yana olacağından asla şüphe duymuyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçe belediye başkan adaylarına da çok güçlü destek istediğini belirterek, "Zonguldak, 31 Mart'ta Türkiye Yüzyılı şehirleri için hazır mıyız? 31 Mart'ta Türkiye Yüzyılı şehirleri için kararlı mıyız? 31 Mart'ta gerçek belediyeciliği tercih ediyor muyuz? Bunun için seçim gününe kadar kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Büyük ve güçlü Türkiye vizyonumuza sıkı sıkıya sahip çıkmaya var mıyız?" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madenci Anıtı’nda düzenlenen toplu açılış töreninin ardından Zonguldak Belediyesini ziyaret etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum