Reklamı Geç
Tababetin Zerafeti
Reklam
Reklam
Reklam
Sevda Çelik

Sevda Çelik

Tababetin Zerafeti

21 Mart 2016 - 15:04

Mekteb-i Tıbbiyeyi Şahane ,II.Mahmut'un 14 mart 1817 de açtığı tıphaneye uzanan Türkiye tarihinin ilk tıp fakültesidir.Kuruluşu ve oluşumu "çok şahane bina" değil,"çok şahane okuldur"
       Tarihin tozlu sayfalarındaki bilgileri okurken,Şahane mesleğin,şahane şahsiyetlerini düşündüm.Eğitim ve öğretimin zor şartlarda yapıldığı,usta çırak ilişkisi ile yetişmiş,meslekleri onlara statü verdiği kadar onlar da mesleklerine kattıkları değerlerle saygın kimlikler..
    Cumhuriyet'in ilk yıllarında eğitim ve öğretime çok önem verilmiş.Az sayıda olsalar bile çok kıymetli doktorlar yetişmiş,hizmet bilinci ile görevlerini zevkle,şevkle yapmışlar,yılmadan çalışmışlar.
     Geride bıraktıkları hoş izler edebiyatımızda,musikimizde yaşamış,Yeşilçam filmlerine de konu olmuştur.Hatırımda olan ,Dr.Aladdin Yavaşça,Dr.Selahattin İçli,Dr.Teoman Önaldı gibi bestekarların eserlerini büyük bir zevkle dinlemekteyiz.
      Her anlamda geride bıraktığımız asil ve kibar duruşu onlar çok güzel sergilediler ve taşıdılar.Bugün hayatta olan eski doktorlarımızda hitap zerafetini ve saygıyı hala görürüz.
      Bunlar çok geride kaldı demek üzücü....Bıraktıkları izlerle,bilgilerle yaptıkları hizmetlerle mesleklerini taçlandıran değerli doktorlarımızı   saygı ile yad ediyorum..

YORUMLAR

  • 0 Yorum