Reklam
Reklam
Reklam
SAMİ DAYANGAÇ

SAMİ DAYANGAÇ

İNTİHARLAR

18 Kasım 2019 - 08:28

Geçtiğimiz hafta medyamızın gündemi son derece yoğundu.Başkan Abd'ye gitsin  gitmesin mi tartışmalarından daha çok ülke gündemini intihar vakaları oluşturdu.Televizyon yayınlarını dikkatle izleyen,ağzımız açılınca bir tek eğlencemiz dediğimiz televizyon yayınları bu toplum için fevkalade tehlike arz etmektedir.

Bakınız ordumuz Sureye'de bir harekat gerçekleştiriyor. Medya cephede,biraz sonra nerenin vurulacağını,nereye girileceğini canlı yayında anlatıyor.Ya karşı taraf bunu izleyip tedbir alırsa?

Bir cinayet olayı olsa nasıl işlenmiş,neden işlenmiş en küçük detayına kadar,hatta muhabirin hayal alemine uygun olarak detaylandırılıyor.Yani ekranları başında cinayet ve intihar vakalarını izleyen biri nasıl kusursuz adam öldürülür,ne içersen rahat ve çabuk ölürsün iyice belleklere sokuyor.

Yabancı medyada bu neden olmaz? Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de bir tır dorsesinde 35 ceset bulundu değil mi? Detay var mı?.Elbette yok,Ya biz de?

Ekranlarda kavga olmayan hiçbir şey izlenmiyor.Tartışma adı altında yapılan programların şimdiye kadar kime faydası oldu? Spor programlarında bile kavga var,kurgu elbette.

Hatırlayınız,ramazan ayında bir hayır sever İstanbul'da fakir ailelerin kapılarına para zarfı bırakıyordu,medyamız gecelerce bu şahsın kimliğini ifşa etmek için o sokaklarda bekledi.

Şimdi siyanür vakası var.4 kardeşin siyanür içip topluca intihar ettikleri söyleniyor.Elbette farklı medyanın farklı senaryoları mevcut.İyi de ortalama bir aile siyanürle intihar nasıl edilir bilebilir mi? Ama medya detaylı gösteriyor.

Diziler ve bizim sinema filmlerinde her türlü cinayet nasıl işlenir neler yapılır ayrıntılı veriliyor. Bir de polisin nasıl yakaladığı ayrıntılı anlatılıyor.Mesela izmaritten çözdü vs. Cinayet işleyecek adam izmarit atmaz.

Asla intihar yöntemlerinden söz edilmemeli,nasıl intihar edilir asla anlatılmamalı,detaylandırılmamalı.İntihar olayları romantize edilmemeli ve asla yüceltilmemeli.Yani intihar edilmesi için değil edilmemesi için nedenler sıralanmalı,dinimiz hatırlatılmalı ve bu tür vakaların detaylı verilmesine izin verilmemelidir.

Rtük bunu yasaklasa vay anayasal hakkımız,haber alma özgürlüğü deriz. Bu haberi yapan,yazdıran,yayınlayan yönetmenlerin çocukları,yakınları intihar ederse yayınlayacak mısınız?

Allahın verdiği canı yine o almalı.Birini öldürmek,kendi yaşamına son vermek en büyük ve affı olmayan günahtır.Medyamız da detaylı vererek özendirmemelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum