ÇAKARLI ARAÇLAR
Reklam
Reklam
Reklam
SAMİ DAYANGAÇ

SAMİ DAYANGAÇ

ÇAKARLI ARAÇLAR

27 Ekim 2019 - 08:45

Son bir kaç yıldır sayısı bir hayli artmış olduğunu gözlemlediğimiz kanunların ve kuralların işlemediği özel arabalar.Sık sık trafikte rastlıyoruz bu çok önemli zatlara. Çok önemli (çöm),ya da çok ünlü kişiler nedense toplumda kendilerini üstün görüp ayrıcalık peşinde seyrediyorlar. Şehrimizde vali,emniyet araçları,ambulans,itfaiye araçlarının çakar yakmasını anlarız ama ya diğerleri? Kaymakamlar,rektörler,ilçe belediye başkanları,oda başkanları neden çakar kullanır? Bu çok önemli(çöm)kişiler ya da çok ünlü(çük) kişiler nereye yetişecekler de çakar kullanırlar?

Burada mühim bir yanlışın bulunduğunu vurgulamalıyız.Çakarlar nereden temin ediliyor? Kaçak mı? Hayır,sanayi de açıktan,alenen satılıyor.Almak ve taktırmak çok kolay.İsteyen sanayiye gider,çakar alır ve anında taktırır.Sadece çakar mı? İsteyene polis sireni de satılıyor.Kalabalıkta çal ve geç.

Bir şeyin kullanımını yasaklıyorsanız,satışını da yasaklamalısınız? Almak,satmak serbest,kullanmak yasak.. Özellikle büyük şehirlerde o kadar çok ki,çakarsız araç sayısı daha az neredeyse. Emniyet şeridinde pervasızca çakar açıp gidiyorlar.

Bizzat gördük ki Ankara Kayseri arasında seyir eden bir bürokrat,gelene kadar çakar kullandı. Görgüden yoksun kişiler ben geliyorum dercesine çakar açıp yolları açıyor,polis sireni kullanıyor. Bu kompleks aşırı boyutlara ulaştı. Herkesin geçiş üstünlüğü var. Mesela İngiltere'de,Avrupa ülkelerinin her hangi birinde,eski yeni milletvekilleri trafik kurallarına uymasa ne olur? Hız limitlerine uyarlar mı? Elbette uyarlar.Bizde eski,yeni milletvekili,yakını,partili,adli yargı görevlisi,polis(görev harici)trafik kurallarına uyar mı?.Uyuyor mu?.

Son 10 yılda her geçen gün sayıları daha da arttı sanırız öyle ki İstanbul’da günün herhangi bir saatinde köprü yoluna girip bunlardan birini görmeden yolu bitirmek imkansız. Hele trafik yoğunsa garanti bir kaç tanesine denk geliyorsunuz. İçinde kim vardır nedir necidir bilinmez. Çevirmeye girmez, emniyet şeridinden seyreder. O önde ki ışıklar yanıyorsa bil ki kanundan üstündür o araba.

Herhalde trafik iç işleri bakanının sonunda dikkatini çekmiş olacak haberler vasıtasıyla bu araçlara karşı savaş açtıklarını göstermişler. Bize  kalırsa uzun sürmez bu savaş yakında ya başları sıkıntıya girer veya vazgeçerler.

Trafik kuralları insanlar için,insanların uyması için konulmuştur.İstisnasız herkes bu kurala uymalıdır.Uyuluyor mu?

YORUMLAR

  • 0 Yorum