Yeni sistemde vali nasıl atanmalı?
Reklam
Reklam
Reklam
MURAT POLAT

MURAT POLAT

Yeni sistemde vali nasıl atanmalı?

25 Ekim 2019 - 09:36

Atanan valilerin çoğu mülkiye kökenlidir yeni sistemde valilerin atanması için mülkiye kökenlilerin vali olarak atanması zorunlu değil.

Dikkat edersiniz yeni sistemde bazı bakanlıklardaki bürokratların çoğu dışardan atandı.

Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi birçok yeniliği beraberinde getirecek diye düşünüyoruz.

Özellikle her alanda yenilik ve değişiklik yapılırken ne hikmetse ne kaymakamlık ne de valilik yönetim sisteminde neredeyse hiçbir değişikliğe gidilmemesi ya da gündeme alınmaması anlaşılması zor konular arasındadır.

Kendini iyi yetiştirmiş birikimli ve donanımlı özel sektör yöneticisinin veya çok başarılı bir bürokratın niçin vali olarak atanmadığını anlamak ve izah etmek mümkün değildir.

Eğer ezber bozmak veya farklı bir yönetim sergilemek istiyorsak kalıplaşmış yönetim sistemlerinin dışına çıkarak farklı yönetici tiplerinin valiliklerde veya kaymakamlıklarda görülmesine zemin hazırlamak zorundayız.

Hem 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun hem de 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ile 1700 sayılı Kanun'un verdiği yetkiyi kullanarak klasik yönetim anlayışının dışına çıkarak vali ve kaymakam atamalarındaki tek düzeliği ortadan kaldırmak zorundayız.

Eğer ciddi bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmek istiyorsak iyi yetişmiş özel sektör yöneticisinin veya bürokratın vali olarak atanmasını sağlamalıyız. Özel sektörde CEO olarak çalışmış ve her açıdan başarısını ispat etmiş bir yöneticinin niçin vali olarak atamasını sağlayamıyoruz?

Özel sektörden müsteşar veya genel müdür transfer edilmesi düşünülürken niçin vali transfer edemiyoruz?

Her açıdan yerli ve milli adaylar yok mu?

Bu kişilerin vali olarak atandıkları illerdeki kalkınma hamlesini tasavvur dahi edemeyiz.

Sadece ezberleri bozalım yeter. Bu kişilere verilecek azami iki aylık oryantasyon yeterli olacaktır.

Daha da ileri gitmek gerekirse çok başarılı belediye başkanlarının vali olarak atanması için ilk adımı atabiliriz. Nasıl ki bir siyasetçi cumhurbaşkanı olabiliyor ve partiler üstü bir konuma gelebiliyor aynı şey belediye başkanı kökenli valiler için de olabilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum