Ülkemizde sağlık personeline ihtiyaç var
Reklam
Reklam
Reklam
MURAT POLAT

MURAT POLAT

Ülkemizde sağlık personeline ihtiyaç var

15 Nisan 2020 - 14:56

Avrupa da sağlık sistemi çökmeye başladı Amerika sağlık personeli sıkıntısı çekiyor peki ya bizde sağlık personeli yeterlimi acaba.

Bakın Amerikalı yetkililer tweet atarak sağlık personeline ihtiyaç olduğunu söylüyor ve konsolosluklara ve yabancı büyükelçiliklere çağrıda bulunuyor.

Sağlık sisteminin pahalı ve yetersiz olmasıyla sık sık eleştirilen ABD'de Kovid-19 sayıları New York başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde hızla artarken, ülkede sağlık personeli ve tıbbi ekipman sıkıntısı yaşanmasından endişe ediliyor.

Salgının hızla yayılması karşısında çaresiz kalan ABD yönetimi, yaşanması büyük bir olasılık olarak görülen bu sıkıntının önüne geçmek adına yeni bir adım attı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Biriminin resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda, "Özellikle Kovid-19 konusunda çalışan ve ABD'de çalışmak isteyen sağlıkçıları, J (kültürel ya da eğitim alanında değişim vizesi) ya da H (çalışma vizesi) için kendilerine en yakın ABD büyükelçiliği ya da konsolosluğuna başvurmaya davet ediyoruz diyor.

Peki bizim ülkemizde durum ne ülkemizde alınan sağlık personeli alımları yeterlimi bu kadar açılan şehir hastanelerinin ihtiyacını sağlık personeli gidere biliyor mu?

Sağlık bakanlığı her yıl neredeyse 30 ve 35 bin civarında sağlık personeli alıyor bunların çoğu ebe ve hemşire.

Diğer sağlık teknikerleri ve teknisyenlere nedense fazla kadro verilmiyor her atamada dikkat ediyorum bazı teknikerler ve teknisyenler kadroda sıfır çekiyor.

Binlerce gencin hayali bir anda çöküyor.

Madem tekniker ve teknisyenlere ihtiyaç yok neden bu okulları kapatmadınız şu an ülkemizde 600 bin civarında sağlık ordusunun boşta gezdiği görülüyor.

Atamalarda bazı branşlar 30 bazı branşlara ise 100 civarında kadro verilirken bazılarına kadro bile verilmiyor.

Sağlık bakanlığı bu planlamayı neye göre yapıyor bilmiyorum ama bu günlerde ülkemizin yüz binlerce sağlık personeline ihtiyacı var.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya binlerce atanamayan tekniker ve teknisyenler sesini duyurmak istiyor.

Atanamayan sağlıkçılar her gün tweeter da video paylaşarak seslerini duyurmaya çalışıyor.

Ülkemiz çok güçlü sağlık alanında daha güçlü olmamamız için atanamayan sağlıkçıların sesine kulak vermemiz gerekir.

Avrupa da sağlık sistemi çöküyor ama bizde binlerce gönüllü sağlık personelimiz var atam bekliyor lütfen sayın bakan bu gençlere sahip çıkın ve atamalarını gerçekleştirin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum