Meclis'in Nihat abisi
Reklam
Reklam
MURAT POLAT

MURAT POLAT

Meclis'in Nihat abisi

05 Kasım 2019 - 20:56

Meclis’te ve halk arasında sevilen bir milletvekili.

Cumhuriyet Halk Partisinin örgüt içerisinde yetişmiş Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, kendi tabiriyle  Anadolu’da doğup büyümüş tam bir Anadolu insanı.

17 yaşında iken Elazığ’dan çıkarak Gazi Üniversitesi Eğitim fakültesini kazandı.  Ailesi ile birlikte Ankara’ya yerleşti. Ailesi sevilen, sayılan saygın bir aile idi. Ankara’da onların da etkisiyle genç yaşlarda Cumhuriyet Halk Partisinin gençlik kollarında siyasete atıldı.

Ankara, Nihat Yeşil’in hayatında çok önemli bir yer aldı.  Sevinçlerini, hüzünlerini, mutluluk ve acılarını hep bu kentte yaşadı. Yokluğu da gördü Varlığı da. Esareti de gördü Özgürlüğü de. Her şeyini bu şehirde yaşadı. 

Üniversite yıllarında, toplumsal muhalefetin yükselmesiyle birlikte ortaya çıkan öğrenci hareketi ve demokratik kitle örgütlerinde çeşitli faaliyetlere katıldı. 12 Eylül Askeri Darbesi'yle birlikte, siyasi düşünceleri ve duruşu sebebiyle hapse atıldı. İşkence gördü. Acılar yaşadı. Yılmadı. 

Darbeden sonra SODEP ve Halkçı Parti’nin birleşmesiyle oluşan SHP’de siyasi mücadelesine  kaldığı  yerden devam etti. SHP'de Altındağ İlçe Başkanlığı ve Parti Meclisi üyeliği görevlerinde bulundu.  Cumhuriyet Halk partisi Ankara Milletvekili oldu.

Nihat Yeşil “Ben Anadoluluyum. Bu topraklarda doğdum, bu topraklarda büyüdüm. Bu topraklara hizmet etmek en büyük amacım.” Diyerek. Siyasette ve iş dünyasında canla başla mücadele etti.

30 yıllık parti mücadelesinde görev aldığı her kademede gece demeden, gündüz demeden, durmadan dinlenmeden ilk günkü heyecan, ciddiyet ve özveriyle  çalıştı. Siyasi düşüncelerini yaşamıyla bütünleştirdi.  İş dünyasında da özveriyle çalışarak kendi inşaat ve mimarlık firmasını kurdu. Restorasyon mimarisi alanında pek çok başarılı projeyi hayata geçirdi.

Kuva-i milliye ruhuyla, halkımızın bağımsızlığı için verilen Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın yönlendirildiği; Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 1. Meclis ve 2. Meclis binalarının restorasyon ve onarım çalışmalarını büyük bir titizlik ve başarıyla tamamladı.

Sol ve sosyal demokrat düşünceyle partisine uzun yıllar, maddi ve manevi anlamda koşulsuz şartsız hizmet etti. Bir parti emekçisi olarak 30 yıl boyunca siyasetin hemen her kademesinde görev yaptı. Partili partisiz her kesimden insana maddi ve manevi kucak açtı yardım etti. Evrensel değerlerin ve ideallerin peşinden koşarak partisinde aydınlanma fikrine ve insanlığın ortak değerlerine her zaman sadık kaldı. Hayatının hiçbir döneminde etnik ve dinsel temele dayalı siyaset yapmadı.

Partiye 30 yıldır verdiği özveri ve fedakarlığı  gören dostları, onu her zaman “Nihat Abi” olarak bildi. Sevdi, saydı, değer verdi. Tüm Ankaralıların desteğiyle, önseçimle aday gösterilerek Ankara 2. Bölgeden Milletvekili seçildi... Nihat Yeşil Altındağ’ın , “Nihat Abisi” iken şimdi, Meclis’in Sevilen Sayılan sözlerine itibar edilen vatanını milletini seven Nihat Abiler oldukça memleketimize bir zeval gelmez.

YORUMLAR

  • 0 Yorum