Veri yoğun haftaya başlıyoruz
Reklam
Reklam
Hamdi Baloğlu

Hamdi Baloğlu

Veri yoğun haftaya başlıyoruz

30 Eylül 2019 - 12:27

Çinli şirketlerinin ABD borsalarına kote olmalarının engelleme konusunda çıkan haberlerle Cuma gününü %0,5-1,0 aralığında gerileyen ABD endeksleri, konunun değerlendirildiğinin buna karşılık bu yönde bir plan olmadığının açıklanması ile bu sabah vadeli işlemlerde %0,3 oranında primli. Çin Merkez Bankası’nın ekonomiyi destekleme çabalarını artırmayı planladığına yönelik haberlerin etkisiyle yatay seyir izlerken Japonya’da %1’e yakın kayıpla işlem görüyor. Nasdaq ise küçük Çinli şirketlerin halka arzlarını zorlaştıran adımlar attıklarını açıkladı. Çin piyasaları yarından itibaren Milli gün nedeniyle tatile giriyor. 7 Ekim’e kadar tatil devam edecek. 10 Ekim’de ise ABD’de ticaret görüşmeleri başlayacak. Ticaret müzakereleri dışında ABD-İran gerilimine ilişkin gelişmeler de izlenmeye devam edilecek.

Bu hafta ABD’de istihdam raporu haftası. Cuma günü açıklanacak istihdam raporunda tarım dışı istihdamın 140 bin, ortalama saatlik kazançların %0,2 aylık artış göstermesi ve işsizlik oranının da %3,7 ile aynı kalması bekleniyor. İstihdam raporu öncesinde yarın Türkiye, Euro Bölgesi ve ABD’de Eylül ayı İmalat PMI verisi açıklanacak. Aynı gün ABD’de açıklanacak ISM İmalat Endeksi de kritik veri olarak takip edilebilir. PMI verileri büyüme beklentileri açısından yakından izlenecek.

Yurt içinde bugün Hazine ve Maliye Bakanı’nın saat 11:00’de 2020-2022 dönemine ilişkin açıklayacağı Yeni Ekonomi Programı ve BDDK’nın açıklayacağı Ağustos ayı bankacılık verilerini takip edeceğiz. Yarın İmalat PMI, Perşembe günü Eylül ayı enflasyon verileri açıklanacak. Düşen faizler eşliğinde bankacılık karının Ağustos ayında yükselmesini bekliyoruz. Sektörün Temmuz ayında toplam net karı 3,34 milyar TL olarak gerçekleşmişken Ocak-Temmuz dönemi toplam net karı 28,2 milyar TL olarak gerçekleşmişti. Bu yılın Ağustosa ayında %0,86, geçen yılın Eylül ayında %6,3 oranında aylık artış gösteren TÜFE’nin bu yılın Eylül ayında %1,3 artması ve yıllık enflasyonun baz etkisiyle %15,01’den %9,6’ya gerilemesi bekleniyor.

BIST’te yatay açılış beklerken iyi gelmesini beklediğimiz Ağustos ayı bankacılık sektörü sonuçları ile 105.000’nin üzerine yerleşme sağlanması halinde 106.000 bu hafta için hedef seviye olarak takip edilebilir. 106.000 üzerinde ise 107.000 ardından 110.000 yeni hedef seviye olmaya aday. Haftalık bazda stop-loss seviyemizi 103.000 olarak belirliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum