Tepki alımları var
Reklam
Reklam
Reklam
Hamdi Baloğlu

Hamdi Baloğlu

Tepki alımları var

29 Ocak 2020 - 09:21

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısının artmasına karşılık alınan önlemlerin de etkisiyle küresel risk iştahında bu sabah toparlanma var. ABD’nin Çin’e uçuşları durdurma konusunda bir çağrısı olmadığının da açıklanmasıyla Çin vadelilerinde bu sabah tepki alımları var. ABD’de dün beklentinin üzerinde gelen makro veriler ve Apple’ın beklentinin üzerinde gelen karı ile desteklenen tekonoloji hisseleri önderliğinde %0,66-1,43 aralığında yükseliş yaşandı. Bu sabah vadeli işlemlerde de yükseliş %0,2’nin üzerinde devam ediyor. Japonya’da Nikkei endeksinde de bu sabah %0,6 civarında tepki alımları var.

Fed’in bu akşam açıklanacak FOMC toplantı sonuçları öncesinde bugün öncü dış ticaret verileri, bekleyen konut satışları takip edilecek. Son toplantısında bekleme sinyali veren Fed’in bu toplantıda faizde değişiklik yapması beklenmezken projeksiyonlarda güncelleme yapılıp yapılmayacağı takip edilecek.

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte "Yüzyılın Planı" adını verdiği Orta Doğu Barış Planı'nında Kudüs'ün bölünmemiş bir şekilde İsrail'in başkenti olması öngörülüyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı planın ölü doğduğunu, Kudüs’ün kırımızı çizgimiz olduğu, İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin verilmeyeceğini bildirdi.

Küresel piyasalardaki tepki alımlarının paralelinde BIST100 Endeksi’nde pozitif başlangıç bekliyoruz. Dünü %0,29’luk kayıpla 119.802 puandan kapatan 100 Endeksi’nde 120.000 üzerine yerleşmede 120.500 ardından 121.000 yeniden hedeflenebilir. Alımların güçlenmesi için 121.000 üzerine yerleşme sağlanmalı. 

USD/TL’de işlemler bu sabah 5,94 üzerinde sakin seyrini sürdürmekte.

YORUMLAR

  • 0 Yorum