Pozitif seyrin devamı var.
Reklam
Reklam
Hamdi Baloğlu

Hamdi Baloğlu

Pozitif seyrin devamı var.

15 Ocak 2020 - 09:26 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 09:27

ABD’de bugün Çin ile imzalanacak 1. Faz anlaşma öncesinde Çin'e yönelik tarifelerin Kasım 2020'de gerçekleşecek seçimlere kadar düşürülmeyeceğine yönelik haberle küresel piyasalarda satışlar var. Anlaşmanın detayları merakla beklenirken ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, tarifeleri düşürmenin ikinci aşama ticaret anlaşması kapsamında değerlendirildiğini açıklarken ikinci aşama görüşmeler için de tarih vermedi. Yine basına yansıyan son haberlerde Çin’in Faz1 anlaşması kapsamında 2 yıl içerisinde 200 milyar dolarlık ithalat yapma taahhüdünde bulunduğu yer alıyor.

Çin’in bankacılık sistemine 58 milyar dolar likidite sağlamasına karşılık bu sabah Şangay’da %0,80’ni aşan değer kaybı var. Nikkei’de de %0,4’ün üzerinde düşüş varken ABD endekslerinde vadeli işlemlerde %0,2’yi aşan değer kaybı var. Bu sabah altının ons fiyatı 1553 dolara çıkarken brent petrol 64,6 dolarda, ABD 10 yıllık faizleri ise risk iştahındaki gerilemenin etkisiyle %1,80’de.

ABD’de bugün Aralık ayı ÜFE, Empire İmalat endeksi ile Bej kitap açıklanacak. Dün açıklanan TÜFE Aralık ayında %0,2, yıllık bazda %2,3 olan beklentiye paralel gerçekleşmişti.

Yurt içinde bugün Aralık ayı konut verileri ile merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri açıklanacak. Jeopolitik risk anlamında ise Libya ile ilgili gelişmeler izlenmeye devam ediliyor. Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, "ateşkesin sona erdiğini ve savaşın devam edeceğini” duyurdu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum