Küresel piyasalarda pozitif hava devam ediyor
Reklam
Reklam
Hamdi Baloğlu

Hamdi Baloğlu

Küresel piyasalarda pozitif hava devam ediyor

08 Ağustos 2019 - 09:35

Çin’in günlük referans kurunu tahminlerden daha güçlü bir seviyede  7,0039 olarak belirlemesiyle yuanın çok fazla değer kaybına izin vermeyeceğine yönelik artan kanaatler ve Çin’de iyi gelen ticaret verilerinin etkisiyle bu sabah küresel piyasalarda toparlanma devam ediyor. Şangay’da bu sabah %1’e yakın toparlanma var iken Güney Kore-Japonya arasındaki gerilimin azalması ile Nikkei’de yükseliş %0,37’de. Dün %2’ye varan değer kayıpları ile başlayan ABD endekslerinde Fed’den faiz indirim beklentilerinin güçlenmesiyle birlikte gelen alımlarla kapanış yatayda gerçekleşti. Bu sabah risk iştahındaki toparlanma ile dün %1,60’ın altına gerileyen ABD 10 yıllık faizlerde bu sabah işlemler %1,71’in üzerinden geçmekte. ABD Başkanı Trump “3 merkez bankası daha faiz oranlarını düşürdü, sorunumuz Çin değil, sorunumuz Fed'in çok hızlı parasal sıkılaştırma yapması. Fed, faiz oranlarını daha büyük ve daha hızlı indirmeli ve şimdi saçma niceliksel sıkılaştırmasını durdurmalı.” dedi.

Küresel piyasalarda bu sabah yaşanan toparlanmalara paralel BIST’te de tepki alımları ile başlangıç bekliyoruz. USD/TL’de bu sabah işlemler 5,48’in hemen üzerinden geçmesi de pozitif. Dünü %1,53’lük kayıpla 98.056’dan kapatan 100 Endeksi’nde tepki alımlarında 99.000 test edilebilir. Alımların güçlenmesi için 99.000 yukarı kırılmalı aksi halde yükseliş satış fırsatı olacak. 99.000 üzerine yerleşmede ise 99.500-100.000 yeni hedef olabilir. Dün akşam 2Ç19 sonuçlarını açıklayan şirketlerden gelen pozitif sonuçlar da tepkiyi desteklemekte. AEFES, CCOLA, TUPRS ve ULKER’in sonuçları pozitif. ABD ile Suriye konusunda yapılan görüşmelerin mutabakat ile sonuçlanması da jeopolitik risklerin azalması açısından pozitif.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile 5-7 Ağustos tarihleri arasında yapılan görüşmelerin sona erdiğini, Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek, ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması konusunda mutabık kalındığını açıkladı. Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye'de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması konusunda da mutabık kalındığını bildirdi.

Bu akşam piyasa kapanışı sonrasında Şok Marketler ve Enka İnşaat’ın 2Ç19 finansallarını açıklaması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum