İyimser hava eşliğinde yükseliş var.
Reklam
Reklam
Hamdi Baloğlu

Hamdi Baloğlu

İyimser hava eşliğinde yükseliş var.

26 Kasım 2019 - 09:28

Çin’in fikri ve sınai mülkiyet haklarına ihlallerin cezasını yükselteceğini açıklamasıyla ilk fazın imzalanacağına dair artan ümitler bu sabah Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin ABD Ticaret Temsilcisi ve Hazine Bakanı ile yaptığı telefon görüşmesi sonrasında iyice pekişmiş durumda. Tarafların telefon görüşmesinde 1. Faz anlaşma için geri kalan mevzularla alakalı olarak temasların devam etmesi konusunda mutabık kaldıkları belirtiliyor.

Fed Başkanı Powell, bu gece yaptığı konuşmada ABD'de para politikasının, şu an işçilere fayda sağlamaya başlayan güçlü işgücü piyasasını desteklemek için "iyi bir konumda" olduğunu ifade etti. Powell, düşük enflasyon verilerinin Fed yetkililerinin nötr faiz oranı konusundaki tahminlerini düşürmelerini sağladığını da belirtti.

ABD’li bir Demokrat senatörün Halkbank’a yönelik Hazine’nin yanıtlaması üzerine gerçekleştirdiği soru önergesi Trump’ın Halkbank yaptırımlarının gözden geçirmesi talimatı verdiğini teyit etti. Hazine yetkilisi Vaughan “ABD hükümeti devam eden soruşturmalara son derece hassas yaklaşıyor. Hazine devam eden soruşturmalar ve potansiyel yaptırımlar hakkında yorum yapmıyor” dedi.

ABD’nin yaptırımların devreye alınmaması içinS-400’lerin aktifleştirilmesi istemesi sonrasında dün Ankara semalarında F-16’larin alçak ve yüksek irtifada uçuş yaptığının açıklanması piyasalarda ABD ile yeniden ilişkilerin gerilebileceği endişesi yaratınca BIST’te banka hisseleri öncülüğünde %1,13 oranında geri çekilme yaşandı. Uçuşların bugün de yapılacağı açıklanırken S-400’lerin kurulum işlemlerinin ardından Nisan 2020’de aktifleştirilmesi bekleniyor. Bugünkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ile grup toplantılarında liderlerin açıklamaları takip edilecek.

BIST’te yatay açılış beklerken 105.800’ün altına gerilemeyi zayıflamanın işareti olarak görüyoruz. Bu açıdan dün yaşanan satışların yerini tepki alımlarına bırakması için yeniden 105.800 üzerine yerleşme görmeliyiz. Yerleşme halinde 106.500’e doğru alımların devam etmesi beklenebilecekken altında kalması halinde satışların sınırlı kalması için 105.000 korunmalı. 105.000 puanın altına sarkmada 104.500-104.000 destekleri gündeme gelebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum