HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ
Reklam
Reklam
Reklam
Hamdi Baloğlu

Hamdi Baloğlu

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

21 Ekim 2019 - 09:37

Küresel piyasalar bu sabah karışık…

Geçen hafta ABD ve Çin’de beklentilerin altında kalan veriler sonrasında Fed’in 29-30 Ekim toplantısında 25 baz puanlık indirim beklentileri korunurken, Çin ile önümüzdeki ay bir anlaşmaya varılıp varılmayacağına yönelik belirsizlikler küresel piyasalarda risk iştahının düşük kalmasına yol açıyor. Çin’de teşviklerin devam etmesi, sınırlamaların kalkması satış baskısının azalmasını sağlarken ABD’de iyi gelen bilançolar toparlanmada etkili oldu.

Küresel piyasalarda veri akışı açısından bu hafta imalat ve hizmet PMI verileri öne çıkarken ECB’nin bu hafta Perşembe günkü toplantısı en önemli gündem maddesini oluşturuyor. ECB’den bu hafta değişiklik beklenmiyor.

İçeride 120 saat, Putin ile görüşme ve PPK toplantısı …

İçeride TCMB’nin Perşembe günkü PPK toplantısını takip edeceğiz. Beklentimiz piyasa geneline paralel 100 baz puanlık indirim yapılması yönünde. TCMB, Temmuz ve Eylül aylarında toplamda yaptığı 750 baz puanlık indirim sonrasında yılın geri kalanı için ölçülü faiz indirimlerinin sinyalini vermişti.

ABD ile varılan anlaşma ile Barış Pınarı harekatına verilen ara yarın akşam doluyor. PKK/PYD güçlerinin güvenli bölgeyi boşaltması durumunda Barış Pınarı Harekatı sonlandırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Putin ile Rusya’da yapacağı görüşmeden çıkacak sonuçlar Suriye’de kalıcı bir barış sağlanıp sağlanmayacağı konusunda fikir verebileceğine piyasaların odağında olacak.

SPK, 7 banka hissesinde depo şartını yürürlükten kaldırırken açığa satışın devamına karar verdi.

Vergi reformunda şu anda %22 olarak uygulanan kurumlar vergisinin 2020'de %20'ye, 2021'den itibaren ise %18'e inmesi planlanıyor. Bankalar dahil finans şirketlerinde ise vergi oranı  %22'de kalacağı söylentiler arasında. Bu açıdan banka hisselerinde bir miktar negatif ayrışma görülebilir.

ABD ile Perşembe akşamı varılan anlaşmayı Cuma günü %3,71’lik primle kutlayan 100 Endeksi’nde bu hafta 97.500 üzerinde yerleşme sağlanıp sağlanamayacağını takip edeceğiz. 97.500 üzerinde kalmaya devam edilmesi halinde 100.000 bu hafta için hedef olarak takip edilebilir. Endeksin seyrinde 120 gün ile yarınki Erdoğan-Putin görüşmesi belirleyici olacak. USD/TL’de ise 5,75-5,85 aralığında seyir beklerken bu bandın kırılımına göre pozisyonların takip edilmesini öneriyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum