HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ
Reklam
Reklam
Reklam
Hamdi Baloğlu

Hamdi Baloğlu

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

13 Mayıs 2019 - 09:38

Pazartesi

Türkiye: Cari Denge, Mart

Salı

Almanya: TÜFE ve Zew Beklenti Endeksi

Türkiye: Sanayi Üretimi, Mart

Çarşamba

Çin: Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar

Almanya: 1Ç19 GSYH

Türkiye: İşsizlik Oranı, Nisan ayı Bütçe Dengesi

ABD: Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi, NY Fed İmalat Endeksi

Perşembe

Türkiye: Konut Satışları

ABD: Konut Başlangıçları, İnşaat İzinler, Philadelphia Fed İmalat Endeksi

Cuma

Euro: TÜFE, İnşaat Üretimi

Türkiye: Konut Fiyat Endeksi

ABD: Michigan Ünv. Güven Endeksi

Çin ile ABD arasında anlaşma sağlanamaması ile risk iştahı düşük…

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı piyasalarda volatilitenin arttığı bir haftayı geride bırakırken bu haftanın ilk gününde küresel piyasalarda Çin ile ABD arasında anlaşma sağlanamaması ile Çin’den missilleme uyarısı ile risk iştahı zayıf. Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi’nin 28-29 Haziranda Japonya’daki G20 toplantısında bir araya gelmesi bekleniyor. ABD vadelilerinde ve Asya’da bu sabah %1’e yakın değer kayıpları var.

Yurt içinde YSK’nın İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı için seçimi yenilemesi kararı sonrasında TL’de geçen hafta 6,24, 2 yıllık gösterge faizde %26’nın üzeri görüldü, CDS risk primi 500’e yaklaştı, BIST100’de haftalık bazda %5,8’lik değer kaybı yaşandı. Kurdaki yükselişi durdurmak için TCMB geçen hafta haftalık repo ihalelerine ara verirken zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe giderek piyasadan 7,2 milyar TL çekti, 200 milyon dolar verirken kamu bankalarının 4,5 mr dolara yakın dolar sattığı söyleniyor. Dolar satışı ile kurlar bu sabah 5,98’e yakın seviyelerden işlem görmekte. Bununla birlikte TCMB’nin net rezervindeki düşüşün kaygı yaratmaya devam ettiğini belirtelim.

Yurt dışında bu hafta sanayi üretimi, perakende satışlar ve konut verileri takip edilecek. Yurt içinde bugün Mart ayı ödemeler dengesini, yarın Mart ayı sanayi üretimini, Çarşamba günü işsizlik oranı ile merkezi yönetim bütçesinin Nisan sonuçlarını, Perşembe günü konut satışlarını, Cuma günü konut fiyatlarındaki değişimi takip edeceğiz.

Küresel hisse senetlerindeki değer kaybına karşılık kurlardaki düşüşün etkisiyle BIST’te alıcılı başlangıç bekliyoruz. Tepki alımlarının güçlenmesi için 90.500 yukarı kırılmalı. Aksi halde yükselişler satış fırsatı. Yüksek CDS seviyeleri ise risk olmaya devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum