Haftalardan Fed…
Reklam
Reklam
Hamdi Baloğlu

Hamdi Baloğlu

Haftalardan Fed…

28 Ekim 2019 - 09:31

Küresel piyasalar ABD-Çin arasında ticaret anlaşması ile gelen olumlu açıklamalarla haftaya iyimser hava ile başlıyor. Yurt dışında bu haftanın en önemli gündem maddesi Fed’in Çarşamba akşamı TSİ 21:00’de açıklayacağı faiz kararı. Piyasalar Fed’den 25 baz puanlık faiz indirimine neredeyse kesin gözle (%85) bakıldığından faiz indiriminden çok gelecek dönem ile ilgili Powell’ın vereceği mesajlar önemli olacak. Bu toplantıdan sonra Fed’in faiz düşürmeye ara vermesi bekleniyor. Fed faiz kararı dışında Cuma günü açıklanacak olan Ekim ayı istihdam raporu ve ISM İmalat PMI endeksi enflasyonist ve büyüme yönündeki beklentiler açısından yakından izlenecek.

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bugün yarım yarın da tüm gün piyasalar kapalı olacak.

ABD ile önceki hafta Rusya ile geçen hafta varılan mutabakat sonrasında yurt içi piyasalarda azalan jeopolitik riskler eşliğinde risk iştahında yaşanan artışla BIST’te 101.200’e kadar toparlanma yaşadık. TCMB’den beklentinin üzerinde gelen faiz indirimi ile yaşanan kar realizasyonunda haftayı %1,83’lik primle 100.216 puandan tamamladık. Suriye konusunda Rusya ile yapılan anlaşmada süre bu akşam doluyor. Her ne kadar süreç hakkında yeni bir olumsuzluk beklenmese de yakından izlenmeye devam edilecek. Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD’de yapacağı temaslar ve Trump ile görüşmesi Kasım ayı fiyatlamaları açısından kilit rol oynayacak. F-35 konusundaki gelişmeler, Patriot anlaşması olup olmayacağı merak edilen konuların başında geliyor.

TCMB’nin beklentinin üzerinde gelen faiz indirimi sonrasında piyasaları Perşembe günkü Enflasyon Raporu ve yapacağı basın toplantısında ikna edip edemeyeceği TL’nin kısa vadeli hareketi açısından belirleyici olacak. Fitch’in Cuma günü Türkiye’ye yönelik yapacağı değerlendirme de takip edilecek.

Konsolide olmayan bilançolar için 30 Ekim son tarih. Bu açıdan bu hafta hisse bazında hareketler ön planda olacak. Konsolide bilançolar ve solo bankalar için son açıklama tarihi ise 11 Kasım.

Küresel piyasalardaki olumlu hava eşliğinde BIST’te pozitif  başlangıç beklerken 100 Endeksi’nin seyrinde ise 100.000-101.200 bandını ve kırılımını takip edeceğiz. 99.000 üzerinde pozisyonların korunmasını önerirken 101.200 üzerinde 102.500-103.500 bu hafta için hedef olarak takip edilebilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum