Reklam
Reklam
Reklam
Ali Özdemir

Ali Özdemir

  • Instagram

Matbaacı

21 Mayıs 2020 - 12:02

Son 25 yıl içinde Ankara, İstanbul , Zonguldak, Lefkoşa ve Bolu’da 20 kadar matbaa ve 60 kadar matbaacı ile tanıştım. Bunlara işler (baskı) yaptırdım.
 
Ülkemizde kullanılan baskı makinelerinin yüzde 90’ı ne yazık ki Almanya’nın üretip, yıllarca kullanıp hurdaya ayırdığı cihazlardır.
 
Üzülerek ifade edeyim, bunca yıl zarfında Türk malı bir baskı makinesine rastlayamadım. Bu sektörde varlık gösteren bir girişimcimiz (sanayicimiz) yok diye biliyorum.
 
Baskı makinelerinin üretimi konusunda Almanların üzerine ülke de yok gibi.
 
Matbaada kitap, gazete, dergi basan mekanik aygıtları saatlerce bıkmadan izleyebilirim. Bir tek motordan tahrik alan onlarca dişli sayesinde makine adeta canlı bir organizma gibi çalışır.
 
Dönen silindirlerin kağıda boyaları yapıştırma işini nasıl ustalıkla yapabildiğini hala çözebilmiş değilim.
 
Tanıdığım matbaacılar arasında en saygılı, en disiplinli, en mütevazı, en kanaatkar, en temiz, en düzenli, en hijyenik insan kim diye sorarsanız Muammer Dişli derim.
 
Yaklaşık 30 yıldır baskı sektöründe alın teriyle tutunmaya çalışan Sayın Dişli şu an bulunduğu konuma tırnaklarıyla kazıyarak gelmiştir.
 
Hiçbir gruba, kliğe, örgüte, derneğe, yapıya, fraksiyona dayanmadan, sadece dürüstlük içinde kalarak ticarette tutunmak az başarı değildir.
 
Böylesine saygın, etik kurallara uyarak iş yapan girişimcilerimizin çoğalması temennimdir. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum