Reklam
Bugun...
Reklam
Ben Önce Belediye Meclis Üyemi Seçmek İstiyorum


Av. Ahmet Köse Köşe Yazısı
akose@karadenizsonhavadis.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 06-01-2016 09:44

Bilindiği üzere , Türkiye siyasetini uzun süredir BAŞKANLIK tartışmaları meşgul ediyor. Başkanlık iyidir, kötüdür, Parlamenter sistem tıkandı, tıkanmadı gibi tartışmalar aldı başını gidiyor.

Hangi Başkanlık sistemi uygulanacak, Prof Burhan KUZU’ya göre Amerikan sistemi uygulanmalı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Türk tipi yeni bir başkanlık sisteminin tatbik edilmesi yönündeki arzularını kamuoyu ile paylaşıyor.

Türkiye Siyasi muhalefetinin tamamı ve Aydın kesimdeki muhalif kanat ise ısrarlı bir şekilde tüm Başkanlık sistemlerine karşı çıkıyor.Ahmet HAKAN’ın başını çektiği bazı basın mensupları ise iktidar partisi olan Ak Partinin başkanlık önerisinin içini doldurup kamuoyuna sunmasını , içeriğine göre karar vermek gerektiğini söylüyorlar. Velhasılı tartışmalar tam gaz devam ediyor.2019 yılına kadar seçim yok ya gündemi bu husus belirleyecek belli ki .

 

Ben Başkanlık sistemini sizlerle tartışmak istemiyorum. Zaten kafanız bu tartışma programları ile yeterince karışık, söylenecek her şey TV’lerde açıkça söyleniyor.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN,Başkan olmak istiyor bu belli.Muhalefet ise onun başkan olmasını istemiyor.Olur,olmaz 2019 yılına kadar çok vakit var daha.

 

Benim önceliğim Başkan ve Başkanlık sistemi değil.Benim önceliğim seçim sistemi.Ben önce belediye meclis üyemi seçmek istiyorum.

NASIL MI ;

Benim yaşadığım şehirde 23 mahalle var,şehir merkezinde 80.000 seçmen var.Belediye meclisinde ise 31 belediye meclis üyesi var.

Ereğli’yi 31 bölgeye bölseler ve 2.600 seçmene sahip 31 bölgeden oluşan seçim bölgesi oluştursalar. Her parti bu bölgeye bir aday ile seçime girse ( tabiki bağımsız aday da olacak. ) . İlk turda % 51 oy alan aday bulunmaz ise en çok oy alan iki aday ikinci tura katılsa ve her seçim bölgesinden bir aday seçimi kazanıp,belediye meclisine katılsa nasıl olur.

O zaman kimse ilçe başkanını sıkıştıramaz,benim sıram neden ilk 10 ‘da değil diye.İlçe başkanı veyahut başka siyasiler halkın oy vermeyeceği ama torpille ilk sıralarda yer alıp hep seçilen malum kişileri gösteremezler.

Seçilen her belediye meclis üyesi kendi oyu ile seçilir.Ve seçildiği bölgenin tüm sorunlarında birinci muhatap olur.Seçim bölgesine göre siyasetini belirler ve belediye meclis toplantılarında tam bağımsız olarak bulunur.

Aynı şekilde hiçbir siyasi parti,ahbap çavuş ilişkileri ile aday belirleyemez.Madara olurlar sonra.

Şimdi buna şu anki belediye meclisinden örnek verelim.

2600 seçmene bir meclis üyesi düşen KDZ EREĞLİ’de ;

AKARCA MAHALLESİ 3 meclis üyesi 4244 seçmen sayısı ile

BAĞLIK MAHALLESİ 2 meclis üyesi 14.415 seçmen sayısı ile

ELMATEPE MAHALLESİ 2 meclis üyesi 3325 seçmen sayısı ile

KEPEZ MAHALLESİ 2 meclis üyesi 9677 seçmen sayısı ile

KIRMACI MAHALLESİ 1 meclis üyesi 1794 seçmen sayısı ile

KIŞLA MAHALLESİ 2 meclis üyesi 1764 seçmen sayısı ile

KİRMANLI MAHALLESİ 2 meclis üyesi 1523 seçmen sayısı ile

MURTAZA MAHALLESİ 1 meclis üyesi 2728 seçmen sayısı ile

MÜFTÜ MAHALLESİ 2 meclis üyesi 5115 seçmen sayısı ile

ORHANLAR MAHALLESİ 4 meclis üyesi 3189 seçmen sayısı ile

SARIKOKMAZ MAHALLESİ 2 meclis üyesi 5972 seçmen sayısı ile

SÜLEYMANLAR MAHALLESİ 5 meclis üyesi 4571 seçmen sayısı ile

UZUNMEHMET MAHALLESİ 3 meclis üyesi 4051 seçmen sayısı ile

 

31 mahallesi bulunan şehrimde 13 mahalle tüm meclis üyelerini almış oluyor.

3373 seçmene sahip KAVAKLIK MAHALLESİ hiç belediye meclis üyesi çıkartamamışken,1523 seçmene sahip KİRMANLI MAHALLESİ 2 meclis üyesi çıkartıyor.

2014 seçmene sahip ÖREN MAHALLESİ hiç belediye meclis üyesi çıkartamamışken,1764 seçmene sahip KIŞLA MAHALLESİ 2 meclis üyesi çıkartıyor.

Aynı ironi 14415 seçmen sayısı ile Kdz Ereğli’nin en büyük mahallesi olan BAĞLIK MAHALLESİ 2 meclis üyesi çıkartıyor iken,4571 seçmene sahip SÜLEYMANLAR MAHALLESİ 5 meclis üyesi çıkartıyor.

Yani mevcut sistem çok büyük ADALETSİZLİK İÇERİYOR.

Aynı şekilde BELEDİYE BAŞKANIDA iki turlu seçimle seçileceği için temsil problemi olmayacak.

AMA öyle bir tablo ortaya çıkabilecek ki ; başkanın partisinden hiçbir meclis üyesi olamayabilecek. Hem başkan,hem de meclis üyeleri tamamen kendi oyları ile seçildikleri içinde tamamen bağımsız olacaklardır.

Bu nedenle ben BAŞKANLIK SİSTEMİ gelir gelmez bilemem.Ama meclis üyemi seçmek istiyorum.Eğer ben meclis üyemi seçersem,gerisi gelir.

İşte o zaman bu ülkede demokrasiden söz edebilirsiniz.

Selam ve dua ile ………………………………….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Sizce 2018-2019 sezonu Spor Toto Süper Lig Şampiyonu hangi takım olur?


YUKARI