Bugun...
Reklam


Milletvekili Özbakır ile çok özel röportaj
AK Parti Zonguldak Milletvekili MKYK üyesi Hüseyin Özbakır ile Özel Röportaj

facebook-paylas
Tarih: 05-04-2018 23:04
Milletvekili Özbakır ile çok özel röportaj

Sayın Milletvekilim Okurlarınız için kısaca Özgeçmişinizle ilgili bilgi alabilirmiyim?

1950 yılında Trabzon Sürmene’de doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimini İstanbul Fatih semtinde tamamladım.Şubat 1976'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Avukatlık stajından sonra 1976 aralık ayında hakimlik sınavını kazandım.

1989-1991'de Gürün Cumhuriyet Başsavcısı,1991-1999'te Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı,1999-2006'da Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yaptı.2006 yılında Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandım. Seçimlere aday oluncaya kadar bu görevime devam ettim.

TBMM ‘de milletvekili süresince yasama çalışmalarına ne  katkılarınız olacaktır?

Biliyorsunuz, 25.Dönem de Milletvekili seçildik , Meclis kısa bir süre çalıştı, bundan dolayı  25.Dönem  de ,Komisyonlar bile belli olmadığından dolayı  çalışmalarımız çok kısa sürdü,  26.Dönemde Hükümet kurulduktan sonra ,  İçişleri Komisyonu Üyesi oldum ve Meclis çalışmalarına başladık ,inanıyorum , ben ve Milletvekili arkadaşlarım güzel çalışmalara imza atacağız.

HDP’li Milletvekilleri Meclis kürsüsüne çıktığında neden arkanızı dönüyorsunuz?

Bu konuda fazla bir şey söylemek istemiyorum onların söylemleri , davranışlarını  tüm milletimiz görmektedir, Takdir milletimizindir.

Zonguldak’ ın ulaşım problemini çözmek için gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınız hakkında bilgi verirmisiniz?

Karayollarının ve ulaşım sorunu ile ilgili olarak tüm şehrimizin kaldırımlarını ve yollarını fotoğraflayarak bir kitap haline getirdim, Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu alarak Zonguldak’ın son durumunu, Sayın Cumhurbaşkanımıza,  Sayın Binali YILDIRIM ’ın da olduğu  bir ortamda ayrıntılı bir şekilde anlattım.  26.Dönemde yine Milletvekili arkadaşlarımız ile beraber Karayolları Genel Müdürüne, Ulaştırma Bakanımıza ,  Müsteşarına giderek konuyu tekrarında dile getirerek anlattık. Ayrıca hızlı tren ile ,ilgili  olarak TCDD ‘ ı Genel müdürünü makamında ziyaret ederek sıkıntıları ve sorunları anlattık. Avrupa Birliği projeyi bitirdi,Şubat ayı içerisinde hızlı tren çalışmaya başlayacaktır.

 

Zonguldakta İşsizliğin önlenmesi konusunda ne gibi çalışmalarınız olmaktadır?

Zonguldak’ta işsizliği azaltmak için Zonguldak İŞKUR İl Müdürlüğü üzerinden Toplum Yararına ,Program Kapsamında çalıştırılmak üzere Zonguldak’ a  Programlar düzenlenmiş , program  süresince katılımcılar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalıştırılarak, asgari ücret üzerinden aylık ödemeleri ile SGK prim ödemeleri yapılmış, Bu kapsamda 06/07/2015-31/12/2015 tarihleri arasında çalıştırılmak üzere il genelinde Belediye Başkanlıkları, Kaymakamlıklar, Milli Eğitim Müdürlükleri, İl Müftülüğü, İl Özel İdaresi, Gençlik Hizmetleri ve spor İl Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne geçici işçi alımı için İl ve ilçeler genelinde 5 bin 119 başvuru olmuş, Çalışacak adayların belirlenmesi için  yapılan kura ve mülakatlar sonucu yerleştirilmeler yapılmıştır.     

Ayrıca ; Zonguldak’ın teşvik alan bir il olması için uğraşıyoruz. Teşvik çıkartmak  çok zor ancak çıkartabilirsek (sektörel bazda bile olsa)  işsizliği önlemede büyük katkısı olacaktır.

İstihdam sağlanacak, bölgemize Yatırımlar gelecektir.  Bu konu çok önemli, çalışmalar halen  yapılıyor. Yedi haziran seçimlerinde teşvik konusunda girişimlerimiz sürdü.  25 .dönem Milletvekilliğimizde bu konu ile ilgili en üst düzey görüşmelerimizi de yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu konuda gerekli girişimlerde bulunduk. Gittiğimiz her platformda Teşvik konusunu Milletvekili arkadaşlarımızla beraber sürekli dile getirdik anlattık, Tüm çalışmalarımız İlimizi göç veren durumdan, göç alan konuma getirmektir. İnşallah bunu başarabilirsek, Zonguldak’ ın işsizlik sorunu tamamen çözülmüş olacaktır.

Hükümetin Zonguldak’ ın gelişmesi için gerekli çalışmayı yaptığını  söyleyebilirmisiniz?

Hükümetimiz bu güne kadar ,zonguldak’ta 6,5 katrilyon yatırım yapıp ,TTK’ ya 7.5 katrilyon süspansiyon sağlamıştır.

Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Zonguldak ile ilgili olarak yapılan tüm vaatlerinde, Hükümetimiz adına  Türkiye'nin üçüncü büyük limanını Filyos 'a kurulacağının müjdesini vermiştir. Zonguldak'ta 22 kilo metreden 178 km bölünmüş yola gelinmiş olması , Madenden kaynaklı mülkiyet sorunlarının çözüleceğinin müjdesini vermesi,  BAKGED projesi ile dere ıslahı ve 2 buçuk milyon fidan dikimi bir çok projeyle,  Batı karadenizi yeni gelişim sahası haline getireceği sözünü vermiş ve  Hızlı Tren projesinin  faaliyete  geçirilmiş olması,   Hükümetimizin Zonguldak’ a verdiği önemi göstermektedir.

 

Hayatınızda Siyasetin dışında neler var?

Hayatımda siyasetin dışında, Doğal güzellikler bakımından dünyanın en zengin yerlerinden biri olarak kabul edilen Karadeniz Bölgesi, gerçekten de görülmesi gereken bir bölgedir. Bu bölgede eşsiz doğada dolaşmayı,  foğraf çekmeyi ,dağ yürüyüşü , kalyon geçişleri yapmayı, yaylalarda dolaşmayı severim.

Eşsiz güzellikteki bu bölgenin görülmemiş ,   doğa harikaları insanları büyülü bir dünyaya götürmektedir. Bilenler bilir yayınlanmış birçok Belgesel  videomuz bulunmaktadır.

Ayrıca zaman buldukça , Dünya tatlısı olan iki  kız torunumla zaman geçirmekteyim.

Siyaset hayatınız da neden Zonguldak’ tan aday oldunuz?

Zonguldak benim hayatımda çok önemli bir yere sahip, yaklaşık 10 yıl Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığım bir İl olması ve Zonguldak  insanının  cana yakın sevecen, dürüst, çalışkan  ve hizmet etmeye layık olduğundan , Zonguldak’ a ve Halkına 10 yıldır yaptığım hizmete, ara vermeden  devam etmek, daha fazla katkıda bulunmak için Zonguldak’ tan  aday oldum.

Siyasi Hayatınızda Sosyal Medyayı hangi sıklıkla kullanıyorsunuz ve Sosyal Medyadan gelen  taleplerini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Sosyal hesaplarımı uzun zamandır kullanmaktayım, Önceleri Facebook kullanımım  yoğunluktayken son zamanlarda tweter hesabımı daha fazla kullanmaktayım,her iki sosyal medya hesabımı gün içerisinde zaman zaman kontrol ederim.

Vatandaşlarımız sosyal medyayı kullanarak görüşlerini daha rahat ve kolay ifade edebilmekte siyasetçilerin yazdıklarına veya paylaşımlarına yorum getirebilmekte sorularını ve taleplerini bizlere iletebilmektedirler.

Sosyal medya özellikle siyasetçilere her alan ve platformda her konudan her yerden daha hızlı bir şekilde haberdar olmalarını vatandaşımızın bir klavye kadar yakının da olmamızı sağlayan teknolojinin nimetlerindendir. Daha geçenlerde bir engelli Vatandaşımız derdini bana tweter üzerinden attığı bir mesajla anlattı ve anlattıklarının doğruluğunu   bilgilerinin gerçekliğini danışmanım Levent ÇEBİ  tarafından teyit edilmesi üzerine, verdiği bilgilerin doğru olduğunu anladıktan  sonra kendisine hemen elimizden gelen tüm imkanlarımız dahilinde yardımcı olduk.
Kaynak: KARADENİZSONHAVADİS

Editör: EMEL BALOĞLUİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI